середа, 19 серпня 2015 р.

Народні традиції

Яблучний Спас - народна назва православного свята Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, яке відзначають 19 серпня.
Спас. Традиції святкування в Україні
Крім яблук, у цей день на церковну паперть приносять й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито тощо. Освячення у цей день фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя.

У давнину в день Преображення Господнього існував звичай наділяти плодами бідних та вбогих; звичаю цього дотримувалися так суворо, що коли дізнавалися про когось, хто не зробив цього доброго діла, таку людину вважали невартою уваги і припиняли з нею спілкуватися. Звичай наділяти бідних плодами садів та городів був колись мірою християнської моралі.

Колись до того часу правовірні селяни не їли садовини, бо це вважалося за великий гріх. Якщо ж все-таки хто-небудь не втримається і з'їсть яблучко до Спаса, відспокутувати цей гріх можна було тільки тим, що сорок днів після Спаса не їсти жодного яблука. Особливо суворо дотримувалися цього правила ті, у кого вмерли діти-немовлята. Існувало повір'я, що «на тому світі» ростуть срібні дерева з золотими яблучками. Золоте яблучко дають лише тим дітям, чиї батьки дотримувалися звичая не їсти яблук до Другого Спаса.

Прислів’я та приказки про свято Спас
 Прийшов Спас - пішло літо від нас
 Після другого Спаса - дощ хлібогній.
 Якщо антонівка вродила - наступного року хліб уродить.
 Із Спаса - Преображення погода преображається.
 Як прийде Спас, комарам урветься бас, а як прийде Пречиста - забере їх нечиста.
У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!


Немає коментарів:

Дописати коментар